WP GPX Maps Error: GPX file not found! /home/dt/public_html/wp-content/uploads/gpx/RED 2020.gpx
UTWT PRO race
click on the profile to enlarge it
AID STATION LOCATIONS DISTANCE [km] D+ [m] TIME LIMIT [hours] SUPPORT
LABIN 0 0 ALLOWED
PLOMIN LUKA 15,7 483 NOT ALLOWED
MOŠĆENIČKA DRAGA 35,2 1.414 ALLOWED
POKLON 52,1 2.819 13 from the start ALLOWED
BRGUDAC 66,9 3.052 NOT ALLOWED
TRSTENIK 85,8 3.829 NOT ALLOWED
BUZET 101,3 4.243 27 from the start ALLOWED
BUTONIGA 117,1 4.910 NOT ALLOWED
LIVADE 132,2 5.562 36 from the start ALLOWED
GROŽNJAN 147,6 6.251 NOT ALLOWED
BUJE 155,3 6.331 NOT ALLOWED
UMAG 167,9 6.390 46 from the start

140 EUR*

* up to December 31st. From January 1st – 155 EUR

Friday, April 17th, 2 PM

167,5 km

+6.390 m

-6.670 m

46 hours

600 runners

Download GPX

6 points

6 points

all finishers

330

The Finisher criteria is calculated according to the limited time authorised by the organizer and concerns more particularly the slowest runners.
It gives the Performance Index required to be able to finish the race within the time limit. By comparing the Finisher criteria to their own Performance Index, each runner will be able to judge their ability to finish the race within the time limit.

Runner’s Quality index by ITRA: 4,58 / 5

Want to register?

It is very easy

Just push the button and the system will guide you through the registration process

register now!

Need accommodation?

Search no more!

We’ve prepared the special discounted prices for accommodation packages. Not only for you runners, but also for the members of your family, support and friends

book your stay!

FAQ

COURSE RECORD MEN

Dylan Bowman (USA)
Dylan Bowman (USA)17:51:50

COURSE RECORD WOMEN

Francesca Canepa (ITA)
Francesca Canepa (ITA)22:49:33

RESULTS THROUGH THE YEARS

Men

  1. Kazufumi Ose (JPN) 18:38:58
  2. Gregoire Curmer (FRA) 18:55:50
  3. Luca Manfredi Negri (ITA) 19:30:37
  4. Gergard Schiemer (AUT) 20:45:29
  5. Zdeněk Hruška (CZE) 21:19:27

Women

  1. Katja Kegl Vencelj (SLO) 23:16:54
  2. Federica Boifava (ITA) 24:25:38
  3. Dariia Bodnar (UKR) 24:46:37
  4. Linda Tekeliová (CZE) 26:01:36
  5. Federica Menti (ITA) 26:06:21
Complete results 2019: RED

Men

  1. Paul Giblin (SCO) 21:06:53
  2. Luca Moro (ITA) 21:36:32
  3. Péter Gyurkó (HUN) 21:50:53
  4. Kaloyan Chanev (BUL) 21:52:31
  5. Aljoša Smolnikar (SLO) 21:55:39

Women

  1. Francesca Canepa (ITA) 22:49:53
  2. Katja Kegl Vencelj (SLO) 23:25:44
  3. Klara Bajec (SLO) 27:20:12
  4. Katrin Grieger (GER) 28:30:46
  5. Maja Blašković (CRO) 29:04:13
Complete results 2018: RED

Men

  1. Dylan Bowman (USA) 17:51:50
  2. Oliviero Bosatelli (ITA) 18:54:31
  3. Paul Giblin (SCO) 19:21:56
  4. Peter Kienzl (ITA) 19:52:44
  5. Gerhard Schiemer (AUT) 20:10:19

Women

  1. Francesca Canepa (ITA) 23:34:27
  2. Alenka Pavc (SLO) 24:52:58
  3. Ulrike Striednig (AUT) 25:07:21
  4. Viorica Malai (MDA) 26:47:59
  5. Marija Trontelj (SLO) 27:37:48
Complete results 2017: RED

Men

  1. Thomas Wagner (AUT) 19:49:43
  2. Toni Vencelj (SLO) 20:19:55
  3. Jay Aldous (USA) 20:25:24
  4. Tomm Zechmeister (GER) 21:45:15
  5. Martin Halasz (SVK) 21:48:27

Women

  1. Francesca Canepa (ITA) 24:12:22
  2. Julia Boettger (GER) 24:54:52
  3. Denise Bourassa (USA) 25:06:57
  4. Ulrike Striednig (AUT) 26:39:56
  5. Mikiko Yatsuhashi (JPN) 29:43:25
Complete results 2016: RED

Men

  1. Marjan Zupančić (SLO) 21:08:50
  2. Thomas Wagner (AUT) 22:57:48
  3. Mário Jakúbek (SVK) 24:30:10
  4. Tilen Potočnik (SLO) 24:40:21
  5. Matej Končnik (SLO) 24:42:51

Women

  1. Francesca Canepa (ITA) 23:39:47
  2. Judit Szabó (HUN) 27:36:34
  3. Nerea Martinez Urruzola (ESP) 28:08:46
  4. Anita Szimandl (HUN) 31:45:49
  5. Tadeja Krušec (CRO) 34:10:21
Complete results 2015: RED

Men

  1. Jay Aldous (USA) 20:31:39
  2. Paolo Massarenti (ITA) 22:04:16
  3. Enrico Viola (ITA) 23:04:32
  4. Duje Lekšić (CRO) 23:41:08
  5. Jakub Ridel (CZE) 24:38:39

Women

  1. Marta Poretti (ITA) 26:11:18
  2. Marjeta Gomilšak (SLO) 27:54:45
  3. Helena Fric Križanec (SLO) 31:39:26
  4. Tatiana Maslova (RUS) 32:44:05
  5. Monika Vavrochova (CZE) 33:15:20
Complete results 2014: RED

Men

  1. Mauricio Križmanić (CRO)
  2. Enrico Viola (ITA)
  3. Matevž Slapničar (SLO)
  4. Mitja Gleščić (SLO)
  5. Marjan Vilhar (SLO)

Women

  1. Tadeja Krušec (CRO) 34:02:01
  2. Anna Őrsi (HUN) 39:53:45
  3. Marjeta Gomilšak (SLO) 40:37:16
  4. Mirjana Kmačić Pellizzer (CRO) 41:46:52
  5. Paola Pin (ITA) 42:01:38
Complete results 2013: RED

FINISHER’S CERTIFICATES

(Visited 28 times, 1 visits today)